Czym jest serwer?

Według definicji "serwer" to taki program, który świadczy usługi na rzecz innych programów. W myśl tej definicji serwerm może być również telefon komórkowy z którego udostępniamy przy użyciu sieci domowej film na domowym telewizorze. W potocznym rozumieniu, serwer jest głównie taki komputer, który swoje zasoby udostępnia innym użytkownikom sieci. 

Najpopularniejsze rodzaje serwerów z którymi spotykamy się w codziennym życiu to:

  • serwer WWW (miejsce na którym znajduje się Twoja strona WWW)
  • serwer pocztowy (komputer, który przechowuje dla Ciebie Twoje wiadomości e-mail)
  • serwer plików (miejsce, w którym przechowujesz swoje dane)
  • serwer bazy danych (komputer z zainstalowaną bazą danych)
  • serwer aplikacji (miejsce w którym uruchamiamy zdalną aplikację).

Lwia część użytkowników Internetu korzysta z komercyjnych usług takich jak hostingi dla przechowywania stroj WWW, serwery pocztowe takie jak Gmail, OnetPoczta czy też usługi przechowywania plików w chmurze. I w 90% przypadków jest to dla nich korzystne oraz w miarę bezpieczne. Bo jaka jest szansa, że zdjęcia psa bawiącego się w parku które właśnie wysłaliśmy do chmury staną się powodem naszej kompromitacji? Albo nasza poczta, dzięki której dokonujemy zakupów w portalach aukcyjnych zostanie przejęta przez interentowego włamywacza, który dowie się, że w ostatnim miesiącu kupiliśmy zestaw do podlewania kwiatów i zestaw perfum.
 

Problem zaczyna się pojawiać wtedy, gdy zawartość rzeczy przechowywanych staje się dla nas ważna. Czyli w mailu z prawnikiem obgadujemy sprawy umowy spółki, a w plikach znajdują się szczegóły projektu, który dopiero mamy zamiar opatentować. Albo zdjęcia znanej osoby w niedwuznacznej sytuacji, które jako zawodowy fotograf dopiero co zrobiliśmy. 

Jeżeli nie możemy dopuścić do tego, aby dane trafiły w niepowołane ręce zasadnym zaczyna być myślenie o uruchomieniu własnego serwera, na którym to dane będą w bezpieczy sposób przechowywane