Najczęściej zadawane pytania

> Czy mogę użyć w swojej firmie komputera PC jako serwera?

Zwykle na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi: "tak/nie". Wszystko zależy od charakteru pracy jaką dana jednostka będzie wykonywać. Jeżeli myślimy o serwerze zainstalowanym w biurze, na którym przechowywane są wyłącznie dane np. programu finansowo-księgowego czy sprzedażowego, oraz ten komputer będzie w bezpieczny sposób wyłączany - w takim wypadku wystarczy zwykły PC, jednak pokusiłbym się o redundancję dysków i zastosowanie chociażby software'owego RAID1. Jednak, gdy komputer ma być podłączony stale do prądu a dane udostępniane z niego są w jakiś sposób dla nas ważne, wówczas zdecydowanie odradzam użycie takiej jednostki. 

> Czy warto zainstalować wszystko w szafie RACK w osobnym pomieszczeniu?
Rozwiązanie takie wydaje się najbardziej optymalne. Jeżeli Twoja organizacja jest niewielka i ma kilka, kilkanaście komputerów, nie musisz kupować wielkiej szafy RACK, wystarczy Ci jej mniejszy odpowiednik (np 20U). Wóczas w niej możesz podłączyć wszelkie końcówki kabli z Twojej sieci firmowej (zastosować tzw. patchpanel), umieścić w niej lub w najbliższym otoczeniu urządzenie zapewniające dostęp do internetu, serwery, które będą działały w Twojej firmie, zasilacze awaryjne UPS oraz całą pozostałą infrastrukturę sieciową. Dzięki temu pozbędziesz się zbędnej plątaniny kabli, jednocześnie uzyskując minimalne zabezpieczenie Twoich danych (szafy w większości zamykane są na klucz). Umieszczając szafę w osobnym (klimatyzowanym) pomieszczeniu zwiększasz tak naprawdę ich fizyczne bezpieczeństwo. 

> Co poza pocztą i WWW mogę trzymać na takim serwerze?
Strona firmowa oraz firmowy mail to dwie główne rzeczy, dla których ktoś decyduje się na uruchomieniem własnego serwera. Jednak nie jedyne. Serwer może wewnętrznie służyć pracownikom jako serwer plików czy też serwer bazy danych. Możemy na nim zamontować aplikację z której korzystają pracownicy w firmie (np. wspomniany już program sprzedażowy). Może być również bramą do intrernetu dbającą o podział pasma oraz bezpiecznym firewallem (zaporą ogniową) zapobiegającą atakom z zewnątrz. Może służyć również do "inwigilacji" pracowników, tj do sprawdzenia co pracownicy robią w czasie pracy, lub który z pracowników odpowiedzialny jest za wyciek danych w firmie. 

> Ile czasu trwa instalacja serwera? 
Instalacja samego systemu operacyjnego trwa nie dłużej niż w przypadku "normalnego" komputera klasy IBM-PC, a nawet może być trochę szybsza, jeżeli po uwagę weźmiemy parametry samego serwera. Czas jaki poświęcam polega głównie na instalacji i konfiguracji do pracy programów i usług jakie ma udostępniać serwer; oraz konfiguracji tych usług na komputerach końcowych. Przykładowo, kiedyś w biurze rachunkowym (8 komputerów) wdrożenie serwera trwała cały weekend, ponieważ w grę wchodziło przeniesienie danych ponad 500 firm, aktualizacja silnika programu FK do wersji aktualnej, a dany program nie umożliwiał łatwego przeniesienia danych. Gdy zakończyłem pracę po stronie serwera, trzeba było skonfigurować osiem końcówek do pracy na danych zgromadzonych na zewnętrznym serwerze. W poniedziałek, gdy Pracownicy pojawili się w pracy zauważyli szybszą pracę programu na swoich komputerach (ponieważ serwer sam w sobie był dwie klasy wyższej niż ich końcówki a wszelkie operacje były wykonywane po stronie serwera; pracownik otrzymywał jedynie wyniki obliczeń).

> W jakich programach finansowo-księgowych ma Pan doświadczenie?
Instalowałem serwery w firmach/biurach rachunkowych działających w oparciu o aplikację Asseco, Sage oraz RAKS. Zdarzały się również programy innych producentów, jednak nazwy ich wszystkich nie jestem w stanie wymienić po tylu latach. Wszelkie operacje przeniesienia danych wykonuję po zamknięciu firmy lub w weekendy, aby Pracownicy nie musieli robić sobie dnia wolnego. Ponieważ każdy przypadek jest inny, nie jestem w stanie napisać na stronie, że przeniesienie 10 firm w WAPRO będzie trwało 9 godzin, a 16 w Symfonii godzin pięć. 

> Planuję rozbudowę sieci. Czy mógłby mi Pan pomóc? 
Oczywiście. Jestem w stanie zaprojektować i wykonać sieć strukturalną zarówno w nowopowstających budynkach jak i rozbudować sieć w działających już firmach.  Przez lata położyłem kilkadziesiąt kilometrów okablowania. Mam nie tylko niezbędną wiedzę, ale wszystkie potrzebne do tego narzędzia.