Serwer w firmie


Doskonale pamiętam swój pierwszy serwer, złożony jeszcze w roku 2004, z części które znalazłem w częściach przeznaczonych do utylizacji. Płyta główna ze starego komputera, stary procesor Pentium III, 256MB RAM i całe 40GB dysku twardego. Z początku służył mi do testowania różnych skryptów,aplikacji i doskonalenia swoich umiejętności. Po czasie dostał nowy dysk i pojawił się na nim mój pierwszy RAID. 

Przez te lata Internet stał się czymś popularnym, zadania które realizowały stare serwery takie jak dzielenie internetu w domu/fimie przejęły małe zgrabne skrzynki (routery, modemoroutery), pojawiły się darmowe usługi pocztowe takie jak Gmail, yahoo czy rodzime portale oferujące darmową pocztę.

Przepustowość internetu wzrosła z 115kbps (i to tylko w sytuacji, gdy nikt nie korzystał z telefonu) w pierwszej usłudze nielimitowanego internetu jakim było SDI do 10, 50, 100Mbps w obecnych sieciach opartych o światłowód. Zamiast kabli przy komputerze dziś używamy WiFi, zamiast topornych komputerów stacjonarnych - netbooki, tablety czy zaawansowane telefony komórkowe. Przestrzeń dyskową mamy dziś w chmurze, a przeciętny telefon komórkowy ma dziś więcej dysku twardego niż mój pierwszy serwer. I pewnie potrafi wykonać więcej obliczeń. 

Czy zatem istnieje zapotrzebowanie na dedykowane komputery przeznaczone pod konkretną usługę?

Zapraszam do lektury strony.