Jak wybrać dobry serwer dla swojej firmy?

Ceny nowych serwerów (takich z prawdziwego zdarzenia) zaczynają się od kilku tysięcy złotych do... i tu górna granica nie została określona.  Jeżeli serwer (sprzęt) uznamy jako zestaw klocków - wszystko zależy od tego jakich klocków użyjemy i które z nich są dla nas ważne, a które ważniejsze. 

Przed kompletowaniem nowego serwera należy zapoznać się ze słowem redundancja. W skrócie jest to dublowanie, nadmiarowość. Jakie elementy serwera powinny być zdublowane a jakie można pominąć? Czy wybrać serwer z górnej czy dolnej półki? Serwer wolnostojący czy umieszczony w szafie RACK? Przyjrzyjmy się niektórym parametrom serwera i po przeczytaniu tych informacji będziecie mogli Państwo bardziej świadomie podjąć decyzję o "klockach" które znajdą się w Waszym nowym serwerze. 


Zasilacz.
Czym jest zasilacz i jaka jest jego funkcja w komputerze nikomu nie trzeba udowadniać. Wiele współczesnych serwerów ma zdublowany zasilacz, a serwery o szczegółnym znaczeniu połączone są pod różne przyłącza elektryczne. Od prawidłego prądu który dostarczamy pozostałym elementom komputera zależy jego prawidłowe działanie. W przypadku serwerów w małych firmach wystarczy posiadanie zapasowego zasilacza "na półce" który można wymienić w przypadku awarii tego, zainstalowanego w produkcyjnym serwerze, bez konieczności poszukiwania zamiennika na rynku. 

Obudowa.
W przypadku obudowy nie będziemy się skupiać na jej dublowaniu, ale na jej wyglądzie. Wśród serwerów wyróżniamy dwa rodzaje obudowy. Pierwsza to wolnostojąca obudowa, znana między innymi z regularnych komputerów domowych oraz obudowy przeznaczone do instalacji w szafach RACK. W przypadku serwerów wolnostojących można je z powodzeniem stosować w małych firmach,  w których nie ma dużo miejsca na osobne pomieszczenie przeznaczone na serwerownie. Jednak, gdy zależy nam również na dodatkowym (fizycznym) zabezpieczeniu danych w postaci chociażby osobnego, zamykanego pokoju można z powodzeniem zastosować obudowę RACK. Serwery wolnostojące, dedykowane dla małych firm zwykle są ciche, czego nie można powiedzieć o komputerach w obudowie RACK. Jednak, niezależnie od tego jaki rodzaj obudowy wybierzemy, powinna ona mieć przynajmniej 2 zatoki na dysk oraz wydajny system chłodzenia. 

Dysk twardy.
Dysk twardy jest miejscem w którym fizycznie przechowywane są wszelkie dane oraz system operacyjny. Aby rozpocząć dyskusję o dyskach twardych należy zapoznać się z pojęciem MTBF, czyli Mean Time Between Failures, średni czas między awariami. Oznacza to deklarowaną ilość godzin, którą dysk twardy powinien pracować bez generowania błędów. Im wyższa wartość tym "lepszy" dysk. Drugą własnością dysku jest możliwość tzw. pracy ciągłej. Serwera na którym stoi nasza strona firmowa lub tego, który obsługuje pocztę nikt nie wyłącza po wyjściu z biura ostatniego pracownika. Większość dysków twardych używanych w komputerach stacjonarnych nie jest przystosowana do pracy ciągłej, a wartość MTBF podawana jest dla cyklu 12/12 (12h pracy na 12h odpoczynku). W przypadku użycia takiego dysku w serwerze, wartość MTBF może znacznie spaść, dlatego warto wybrać te serie produktów, które przystosowane są do pracy ciągłej. Dyski twarde również mogą być redundowane i o tym będzie mówił następny akapit. 

Kontroler RAID
Skrót RAID oznacza Redundant Array of Independent Disks (nadmiarowa macierz niezależnych dysków). W komputerach, w których przechowywane są ważne dane, stosuje się zapisywanie ich na jednym bądź wielu dyskach.

 

Kontroler RAID może być sprzętowy (osobna karta w komputerze, bądź układ na płycie głównej) lub software'owy (programowy, np. konfigurowalny w momencie instalacji systemu). Różne odmiany RAID odporne są na awarie różnej ilości dysków. Oznacza to, że gdy mamy chociażby dwa dyski w RAID1, to momencie awarii jednego dysku można z powodzeniem go zastąpić nowym, wolnym od wad, a macierz dyskowa odbuduje się "w tle" bez szwanku dla danych i dostępu do nich. Przed przystąpieniem do zakupu serwera warto zastanowić się jaki poziom ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować. 

Pamięć RAM.
W pamięci tej przechowywane są aktualnie wykonywane programy, dane tych programów oraz wyniki obliczeń. W tym wypadku, im większa ilość pamięci RAM tym jednostka będzie bardziej wydajna. Ważnym parametrem jest również (niedostępny w wielu komputerach klasy IBM-PC) system kodowania korekcyjnego ECC, który wykorzystywany jest do przesyłania nadmiarowych danych. Zwiększa to stabilność działania systemu operacyjnego. Aby pamięć ECC zadziałała prawidłowo, zarówno płyta główna jak i BIOS muszą obsługiwać ten rodzaj pamięci. 

Płyta główna.
Wydawałoby się, najważniejszy element komputera, oczywiście poza procesorem. Musi potrafić obsłużyć wszystkie systemy dostępne dla komputerów-serwerów oraz wykazywać się wielką niezawodnością. Płyty główne serwerowe zazwyczaj mają zaimplementowaną w sobie możliwość obsługi pamięci RAM ECC, skonfigurowania określonego rodzaju RAID czy zarządzaniem prędkościami wentylatorów. Muszą potrafić obsłużyć więcej niż jeden dysk twardy, oraz mieć porty pozwalające na użycie wielu kart rozszerzeń (np. dodatkowy kontroler RAID, dodatkowe porty LAN). Generalizując - im więcej możliwości tym płyta jest droższa i bardziej dla nas wartościowa. Płyty serwerowe mają również możliwość obsługi więcej niż jednego procesora oraz sporej ilości pamięci operacyjnej. 

Procesor
Tutaj, podobnie jak w komputerach stacjonarnych - im większe parametry (częstotliwość taktowania procesora, ilość rdzeni, wielkość pamięci cache) - tym lepiej. Jednak procesory dedykowane do rozwiązań serwerowych mają większą odporność na przegrzanie czy też "lepiej" współpracują z poszczególnymi podzespołami zainstalowanymi w naszym nowym serwerze. Dlatego plaując zakup procesora zalecamy użycie procesorów z linii przeznaczonych do tych zastosowań. 

Zasilanie awaryjne.
Decydując się na serwer nie można zapomnieć o odpowiednim zasilaniu awaryjnym. Zapewnienie dostaw prądu do naszego serwera można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszą z nich będzie dostawa do serwerowni prądu z dwóch różnych rozdzielni. Do zrealizowania w tych miejscach, gdzie odległości do transformatorów są zwykle stosunkowo niewielkie. W przypadku krótkotrwałej awarii jednej linii (i zastosowaniu redundancji zasilacza w naszym serwerze) - takie rozwiązanie powinno zapewnić stabilne działanie naszego serwera. Drugim rozwiązaniem jest użycie zasilacza UPS, który dodatkowo zabezpiecza komputer przed skokami napięcia w linii elektrycznej. W zależności od obciążenia komputera oraz wielkości urządzenia UPS czas ten może wynosić od kilku do kilkudziesięciu minut. Trzecim - najbardziej kosztownym rozwiązaniem - jest instalacja w budynku generatora prądu o odpowiedniej mocy, który załączy się w przypadku znacznego rozładowania baterii w UPS'ach.